lockedsignssearchsharecheck-symboldownload-buttonerrornext-arrow timemail smartphoneright-arrowleft-arrownext-arrow

Styrelsen

Skärgårdsstiftelsens styrelse är ansvarig för att bestämma rutiner och riktlinjer för verksamheten samt användning av resurser. Styrelsen sammanträder med jämna mellanrum, dock minst två gånger varje år.

Skärgårdsstiftelsens styrelse består av femton ledamöter och femton suppleanter som utses av Stockholms läns landsting, Stockholms kommun och skärgårdskommunerna Haninge, Norrtälje, Nynäshamn, Vaxholm, Värmdö och Österåker. I styrelsen sitter även adjungerande ledamöter utan rösträtt. Dessa kommer bland annat från Skärgårdens intresseföreningars kontaktorganisation, Saltsjön Mälarens båtförbund, Svenska turistföreningen STF och Världsnaturfonden WWF m. fl.

Styrelsen ska se till att anläggningar på stiftelsens områden används på bästa sätt för att främja stiftelsens ändamål, samt vid behov utveckla anläggningar och verksamheter.

Styrelsen har beslutat att fastställa en vision för stiftelsen fram till år 2020. Visionen sammanfattas under begreppet ”Skärgårdsmiljöer för alla”.

Skärgårdsmiljöer för alla – Vision 2020

STOCKHOLMS LÄNS LANDSTING, ORDINARIE LEDAMÖTER

Anders Olander (c) ordförande
(Norrtälje kommun)
Vigelsjövägen 14 b
761 52 Norrtälje
Mobil: 070-671 23 04
anders.olander@centerpartiet.se

Jan Olov Sundström (m) förste vice ordförande
Rydbohemmet
184 94 Åkersberga
Mobil: 070-312 25 12
jan-olov.sundstrom@politik.sll.se

Harry Bouveng (m)
Körunda säteri
148 91 Ösmo
Tel. arb. 08-520 681 93
harry.bouveng@sll.se

Eva Runvald (m)
Finn Malmgrens väg 102
121 50 Johanneshov
Tel arb 072-540 47 00
Mobil: 070-896 04 29
evarunvald@hotmail.com

Bo Persson (l)
Eldstigen 12
148 71 Sorunda
Mobil: 070-228 19 46
bo.persson@hotmail.se

Staffan Holmberg (s) andre vice ordförande
Årsta Slott
137 91 Österhaninge
Mobil: 070-660 80 56
staffan2405@hotmail.com

Curre Hansson (s)
Statsrådsvägen 11
128 38 Skarpnäck
Mobil: 076-826 50 53
tis.hansson@tele2.se

Arja Kalvas (mp)
Albatrossvägen 155
136 66 Vendelsö
Mobil: 070-755 96 41
arja.kalvas@haninge.se

STOCKHOLMS LÄNS LANDSTING, SUPPLEANTER

Helene Skantze (m)
Östra Finnbodavägen 24, 6 tr
131 72 Nacka
Mobil: 076-015 41 31
helene.skantze@nacka.se

Benjamin Dousa (m)
Kista Alléväg 37
165 55 Kista
Tel arbete: 070-466 46 46
Mobil: 073-682 80 81
benjamindousa@gmail.com

Stefan Saläng (l)
Tallkottsvägen 32
138 36 Älta
Mobil: 070-431 96 30
stefan.salang@sll.se

Karin Broström (c)
Två Kyrkors väg 121
761 75 Norrtälje
Mobil: 070-723 70 61
karin.brostrom@politik.sll.se

Eva Lannerö (kd)
Orrstigen 2 B
182 35 Danderyd
Mobil: 070-584 04 84
eva@lannero.com

Anette Dahlgren (s)
Hamngatan 9
185 31 Vaxholm
Mobil: 070-401 66 58
anette.dahlgren@telia.com

Zeinab Hussein (s)
Krällingegränd 37
16362 Spånga
Mobil: 073-772 70 70
zeinab.golmami@hotmail.com

Mats Abrahamsson (mp)
Möja Södra Stavsudda 306
13042 Stavsudda
Mobil: 0705-82 149 9
mats@stavsudda.se

STOCKHOLMS STAD, ORDINARIE LEDAMÖTER

Lars Svärd (m)
Bisittargatan 25
129 44 Hägersten
Mobil: 070-724 27 15
lars.svard@moderat.se

Maria Östberg Svanelind (s)
Mölndalsbacken 42
12266 Enskede
Mobil: 070-555 10 03
mariaostbergsvanelind@gmail.com

Ylva M Larsson (mp)
Rödabergsbrinken 10 Lgh 1102
11330 Stockholm
Mobil: 070-657 66 44
ylva@loggia.se

Göta Glemme (m)
Djurgårdsslätten 86 III
115 21 Stockholm
Mobil: 0707-17 69 97
gota@glemme.se

STOCKHOLMS STAD, SUPPLEANTER

Lennart Rydberg (l)
Solhemsvägen 35
163 54 Spånga
Mobil: 070-322 02 61
lennart.rg@gmail.com

Håkan Paulson (m)
Maria Bangata 17
118 63 Stockholm
Mobil: 070-491 46 03
hakanpaulson@gmail.com

Lars Arell (s)
Birger Jarlsgatan 123
113 56 Stockholm
Mobil 070-346 81 83
e-mail: lars.arell@bredband.net

Maria Hannäs (v)
Högbergsgatan 15
116 20 Stockholm
Mobil: 076-796 62 00
maria.hannas@stockholm.se

SKÄRGÅRDSKOMMUNERNA, ORDINARIE LEDAMÖTER

Anders Gullander (l)
(Värmdö kommun)
Bullandö Seglarby 36
139 56 Värmdö
Mobil: 070-345 60 66
anders.gullander@varmdo.se 

Anton Thorell (c)
Vegagatan 22
761 32 Norrtälje
Mobil: 073-370 22 87
anton.thorell94@gmail.com

Ulla-Britt Öhman (c)
(Haninge kommun)
Valingevägen 7
148 95 Muskö
Mobil: 070-826 11 09
ulla-britt.ohman@haninge.se

SKÄRGÅRDSKOMMUNERNA, SUPPLEANTER

Mats Olofsson (m)
(Vaxholms kommun)
Parkgatan 3
18531 Vaxholm
Mobil: 0708-54 18 78
navigo@telia.com

Michaela Haga (c)
(Österåkers kommun)
Björnstigen 5
18442 Åkersberga
Mobil: 070-746 36 00
michaela.haga@osteraker.se

Tommy Söderblom (s)
(Nynäshamns kommun)
Floravägen 19
149 31 Nynäshamn
Tel: 08-520 684 84
soderblom.tommy@gmail.com

SKÄRGÅRDSSTIFTELSENS VÄNNER, ADJUNGERADE

Per Göran Traung
Garvargatan 14
112 21 Stockholm
per-g-traung@swipnet.se

Kjell Thorngren
Fjällviksvägen 1
130 40 Djurhamn
Tel & Fax bostad: 08-571 670 43
Mobil: 070-811 12 03
kjell@el-gubben.se

SIKO, ADJUNGERADE
SKÄRGÅRDENS INTRESSEFÖRENINGARS KONTAKTORGANISATION

Britt Fogelström
Ramsmora
130 43 Möja
Mobil: 070-539 73 23
britt@vahine.se

Barbro Nordstedt
Söderöra Söderviken 4
760 17 BLIDÖ
soderviken@hotmail.com

SALTSJÖN MÄLARENS BÅTFÖRBUND, ADJUNGERADE

Bertil Björkman
Törnvägen 24
136 72 Vendelsö
Tel: 08-776 31 98
Mob: 070-398 83 18
bertil.bjorkman@tele2.se

STOCKHOLMS LÄNS HEMBYGDSFÖRBUND, ADJUNGERADE

Gabriele Prenzlau Enander
Kalvsviksvägen 22
139 90 Värmdö
Tel: 0733-70 26 16
gabriele.kulturkonsult@telia.com

SVENSKA TURISTFÖRENINGEN STF, ADJUNGERADE

Magnus Ling, STF
STF, Box 17251
104 62 Stockholm
Tel: 08-463 21 95
magnus.ling@stfturist.se

VÄRLDSNATURFONDEN WWF, ADJUNGERADE

Peter Westman
Världsnaturfonden WWF
Ulriksdals slott
170 81 Solna

ARBETSUTSKOTTET, ORDINARIE LEDAMÖTER

Anders Olander (c), ordförande
Jan Olov Sundström (m)
Staffan Holmberg (s), vice ordförande
Maria Östberg Svanelind (s)
Lars Svärd (m)

ARBETSUTSKOTTET, SUPPLEANTER

Harry Bouveng (m)
Bo Persson (l)
Arja Kalvas (mp)
Lennart Rydberg (l)
Tommy Söderblom (s)

REVISORER

Birgitta Bjelkberg
Utsedd av Skärgårdsstiftelsens styrelse
(auktoriserad revisor)
PWC AB
113 97 Stockholm
Tel 08-55 330 00
Mobil: 0709-29 33 06
birgitta.bjelkberg@se.pwc.com

FÖRTROENDEVALDA REVISORER

Karin Brodin (m)
Bygärdesvägen 20
163 40 Spånga
Mobil: 070-526 15 67
karin.brodin@gmail.com 

Ringholm Bosse (s)
Källvägen 33
122 62 Enskede
Tel. arbete 08-649 00 26
ringholm.bosse@gmail.com