fbpx
lockedsignssearchsharecheck-symboldownload-buttonerrornext-arrow timemail smartphoneright-arrowleft-arrownext-arrow

Styrelsen under mandatperioden 2019-2022

Skärgårdsstiftelsens styrelse är ansvarig för att bestämma rutiner och riktlinjer för verksamheten samt användning av resurser. Styrelsen sammanträder med jämna mellanrum, dock minst två gånger varje år.

Skärgårdsstiftelsens styrelse består av femton ledamöter och femton suppleanter som utses av Stockholms läns landsting, Stockholms kommun och skärgårdskommunerna Haninge, Norrtälje, Nynäshamn, Vaxholm, Värmdö och Österåker. I styrelsen sitter även adjungerande ledamöter utan rösträtt. Dessa kommer bland annat från Skärgårdsstiftelsens vänner, Skärgårdens intresseföreningars kontaktorganisation (SIKO), Saltsjön Mälarens båtförbund och Stockholms läns hembygdsförbund.

Styrelsen ska se till att anläggningar på stiftelsens områden används på bästa sätt för att främja stiftelsens ändamål, samt vid behov utveckla anläggningar och verksamheter.

Styrelsen har beslutat att fastställa en vision för stiftelsen fram till år 2020. Visionen sammanfattas under begreppet ”Skärgårdsmiljöer för alla”.

Skärgårdsmiljöer för alla – Vision 2020

Region Stockholm, ORDINARIE LEDAMÖTER

Elisabeth Thand Ringqvist (c) ordförande
Maria Sandels Gränd 6
112 69 Stockholm
etr@marsnen.se

Harry Bouveng (m) 1:e vice ordförande
Körunda säteri
148 91 Ösmo
Tel. arb. 08-520 681 93
harry.bouveng@sll.se

Carl Kangas (s) 2:e vice ordförande
Alkällevägen 39
139 33 Värmdö
Mobil: 076-133 29 77
carl.kangas@varmdo.se

Kjell Jansson (m)
Norra Bruksvägen 39
760 17 Blidö
Mobil: 073-558 22 00
kjell.jansson@norrtalje.se

Nina Lindman Flores (s)
Götgatan 122, 4tr
118 62 Stockholm
Mobil: 073-939 19 74
nina.flores@outlook.com

Stellan Hamrin (v)
Karlskronavägen 6 A
121 52 Johanneshov
Mobil: 070-544 84 25
stellan.hamrin@hotmail.com

Nicholas Nikander (l)
Vaktbergsvägen 27
149 41 Nynäshamn
Mobil: 076-050 73 42
nicholas.nikander@liberalerna.se

Yusuf Aydin (kd)
Lavendelvägen 34
145 74 Norsborg
Mobil: 070-403 21 24
yusuf.aydin@kristdemokraterna.se

Region STockholm, SUPPLEANTER

Vakant (m)

Nikolina Bucht (m)
nikolina.bucht@gmail.com

Bisse Alm (c)
Finntorpsvägen 4
131 37 Nacka
Mobil: 070-750 10 10
bisse@sverigedagarna.se

Vakant (s)

Simon Eriksson Antfolk (s)
Solhems Hagväg 102
163 56 Spånga
Mobil: 076-416 79 35
simoneantfolk@gmail.com

Maria Mustonen (v)
Finn Malmgrens väg 30
121 38 Johanneshov
Mobil: 072-553 88 58
maria.2.mustonen@sll.se

Kristian Ek (mp)
Höjdgatan 9
149 32 Nynäshamn
Mobil: 070-790 56 50
kristianmikaelek@gmail.com

Christoffer Fagerberg (l)
Tåhättevägen 14
126 77 Hägersten
Mobil: 070-769 65 89
christoffer.fagerberg@gmail.com

STOCKHOLMS STAD, ORDINARIE LEDAMÖTER

Lars Svärd (m)
Bisittargatan 25
129 44 Hägersten
Mobil: 070-724 27 15
lars.svard@moderaterna.se

Elsemarie Bjellqvist (s)
Tideliusgatan 46
118 69 Stockholm
Mobil: 070-373 44 04
elsemarie@bjellqvist.se

Lennart Rydberg (l)
Solhemsvägen 35
163 54 Spånga
Mobil: 070-322 02 61
lennart.rg@gmail.com

Göran Kärrman (v)
Bergengatan 12
164 35 Kista
Mobil: 076-867 09 79
goran.karrman@gmail.com

STOCKHOLMS STAD, SUPPLEANTER

Johan Orrenius (mp)
Skomakargatan 24 B
111 29 Stockholm
Mobil: 073-398 92 58
johan.orrenius@hotmail.se

Pelle Thörnberg (c)
Fatburstrappan 18
118 26 Stockholm
Mobil: 070-893 15 45
pelle@pellethornberg.se

Zekiye Güler Thompson (s)
Nystadsgatan 2
164 75 Kista
Mobil: 073-660 12 15
zekiye.guler@stockholm.se

Agneta Sundberg (v)
Tullgårdsgatan 36
116 68 Stockholm
Mobil: 070-635 50 92
agneta.sundberg@comhem.se

SKÄRGÅRDSKOMMUNERNA, ORDINARIE LEDAMÖTER

Anders Gullander (l)
(Värmdö kommun)
Bullandö Seglarby 36
139 56 Värmdö
Mobil: 070-345 60 66
anders.gullander@varmdo.se

Anders Olander (c)
(Norrtälje kommun)
Roslagsgatan 27 A
761 31 NORRTÄLJE
Mobil: 070-671 23 04
anders.olander@centerpartiet.se

Ulla-Britt Öhman (c)
(Haninge kommun)
Valingevägen 7
148 95 Muskö
Mobil: 070-826 11 09
ulla-britt.ohman@haninge.se

SKÄRGÅRDSKOMMUNERNA, SUPPLEANTER

Christina Funhammar (m)
(Österåkers kommun)
Sillinge gård 1
184 95 Ljusterö
christina.funhammar@tele2.se

Bo Persson (l)
(Nynäshamns kommun)
Eldstigen 12
148 71 Sorunda
bo.persson@hotmail.se

Rickard Gille (wp)
(Vaxholms kommun)
Rindö Ekudde 1
185 41 Vaxholm
Mobil: 070-676 76 22
rickard.gille@telia.com

SKÄRGÅRDSSTIFTELSENS VÄNNER, ADJUNGERADE

Per Göran Traung
Garvargatan 14
112 21 Stockholm
per-g-traung@swipnet.se

Kjell Thorngren
Fjällviksvägen 1
130 40 Djurhamn
Tel & Fax bostad: 08-571 670 43
Mobil: 070-811 12 03
kjell@el-gubben.se

SIKO, ADJUNGERADE
SKÄRGÅRDENS INTRESSEFÖRENINGARS KONTAKTORGANISATION

Britt Fogelström
Ramsmora
130 43 Möja
Mobil: 070-539 73 23
britt@vahine.se

Barbro Nordstedt
Söderöra Söderviken 4
760 17 BLIDÖ
soderviken@hotmail.com

SALTSJÖN MÄLARENS BÅTFÖRBUND, ADJUNGERADE

Vakant

STOCKHOLMS LÄNS HEMBYGDSFÖRBUND, ADJUNGERADE

Anita Lundin
Stora kvinns väg 2
125 60 Älvsjö
Mobil: 073-048 92 42
anita-lundin@comhem.se

ARBETSUTSKOTTET, ORDINARIE LEDAMÖTER

Elisabeth Thand Ringqvist (c), ordförande
Harry Bouveng (m), 1:e vice ordförande
Carl Kangas (s), 2:e vice ordförande
Elsemarie Bjellqvist (s)
Lars Svärd (m)

ARBETSUTSKOTTET, SUPPLEANTER

Kjell Jansson (m)
Lennart Rydberg (l)
Göran Kärrman (v)
Nina Lindman Flores (s)
Kristian Ek (mp)

REVISORER

Johan Rasmusson, Auktoriserad revisor
(Utsedd av Skärgårdsstiftelsens styrelse)
KPMG AB
P.O. Box 227
201 22 Malmö
Mobil: 070-865 66 13
johan.rasmusson@kpmg.se

FÖRTROENDEVALDA REVISORER

Ulf Bourker Jacobsson (m)
Strandvägen 13
114 56 Stockholm
Mobil: 070-766 74 56
ulf.bourker.jacobsson@stockholm.se

Lars Berglund (m)
Mobil: 070-996 50 60
Kvarnstugevägen 23
133 36 Saltsjöbaden
lars.berglund@sll.se