Fyren på Huvudskär får nytt liv

På Huvudskär pågår just nu ett arbete som ger den klassiska fyren nytt liv – och lyser nu starkare än på länge. Vår driftpersonal var igår ute med två personer från Svenska Fyrsällskapet för att montera en uppdaterad klippapparat med en ny, starkare lampa.

Nuvarande fyren på Huvudskär anlades redan 1931. I många decennier lyste den med Gustaf Daléns klassiska AGA-ljus, innan systemet 1992 ersattes av elektriskt ljus med energi från solpaneler. Efter mer än tre decennier i drift var anläggningen nu i dåligt skick, och en omfattande uppgradering har därför genomförts.

Den tidigare 2-wattslampan har ersatts med en 10-watts glödlampa, vilket ger fyren betydligt bättre räckvidd. Samtidigt har en ny klippapparat monterats – en modern version av Daléns uppfinning som gör att fyren tänds och släcks automatiskt.

Nyligen har även Skärgårdsstiftelsen bytt ut alla glas i fyren. De gamla plexiglasrutorna har ersatts med riktigt glas, vilket både förbättrar ljusets spridning och återställer det klassiska utseendet. Med ny el, nya solceller och uppgraderad teknik står Huvudskärs fyr nu redo att fortsätta lysa över ytterskärgården – med solens energi som drivkraft och ett ljus som når längre än på många år.

Publicerad
Senast uppdaterad