Midsommarbalett på Grinda
På midsommardagen den 20 juni fylls Grinda av dans, musik och konstnärliga möten när den nya scenkonstsatsningen Midsommardans har premiär. I samarbete med Skärgårdsstiftelsen och Grinda Wärdshus bjuds besökare in till två föreställningar på Grinda äng, där internationella dansare och nyskriven musik möter skärgårdens unika miljö.
Midsommardans är en ny scenkonstfestival som hämtar inspiration från den svenska sommaren, skärgårdens särpräglade landskap och den speciella känslan av ljus, värme och gemenskap som midsommaren för med sig. Genom dans, musik och konstnärliga samtal vill festivalen utforska och gestalta glädjen och energin i de långa, ljusa sommardagarna.
Den första upplagan genomförs i samarbete med Skärgårdsstiftelsen och Grinda Wärdshus och äger rum på Grinda den 20 juni. Under dagen ges två föreställningar på den stora ängen, med en internationell ensemble bestående av dansare från några av världens mest välrenommerade balettkompanier, däribland Kungliga Baletten, Den Kongelige Ballet i Danmark, Boston Ballet, JK Tyl Theater, St. Louis Ballet och American Midwest Ballet.
Programmet kombinerar klassisk balett med nyskapande koreografier och samtida uttryck. Som en del av satsningen har Midsommardans även beställt ett nyskrivet musikverk av Óskar Freyr Guðnason, student vid Kungliga Musikhögskolan, som uruppförs under evenemanget.
Med Grinda som fond skapas en unik mötesplats där internationell scenkonst och den svenska skärgårdens sommarlandskap samverkar – en upplevelse som förenar natur, kultur och midsommartraditioner i hjärtat av Stockholms skärgård.