Styrelseledamöter

Skärgårdsstiftelsens styrelseledamöter under perioden 2023-2026.

Region Stockholm

Ordinarie ledamöter

Karin Fälldin (c) Ordförande
Tel: 073-502 17 97
E-post: karin.falldin@centerpartiet.se

Roger Persson Österman (s)
E-post: ropeos1@gmail.com

Annette Hultåker (kd)
Tel: 070-271 45 11
E-post: annette.hultaker@kristdemokraterna.se

Harry Bouveng (kd)
Körunda säteri
148 91 Ösmo
Tel: 076-125 81 93
E-post: harry.bouveng@regionstockholm.se

Jessica Hilwëyn (v)
Tel: 070-438 86 15
E-post: jessica.hilweyn@gmail.com

Kjell Jansson (m)
Norra Bruksvägen 39
760 17 Blidö
Tel: 073-558 22 00
E-post: kjell.jansson@norrtalje.se

Lars Bryntesson (s)
Tel: 070-754 14 80
E-post: lars.bryntesson@regionstockholm.se

Region Stockholm

Suppleanter

Joakim Tyrsköld (c)
Tel: 070-263 80 69
E-post: joakim.tyrskold@gmail.com

Johan Hjelm (l)
Tel: 070-780 28 10
E-post: johan.hjelm@liberalerna.se

Cia Olsson (mp)
Blommensbergsvägen 158
126 55 Hägersten
Tel: 073-700 33 20
E-post: ciabirgitta@gmail.com

Klas Beskow (sd)
Tel: 070-288 53 64
E-post: klasbeskow@gmail.com

Marie Bladholm (m)
Jakthornsvägen 9
139 40 Värmdö
Tel: 070-456 42 22
E-post: marie.bladholm@moderaterna.se

Lisa Rasmussen (v)
Tel: 072-736 63 04
E-post: lise-lotte.rasmussen@regionstockholm.se

Stockholms stad

Ordinarie ledamöter

Johan Hedin (c)
Skönstaviks Allé 40
128 68 Sköndal
Tel: 073-063 37 35
E-post: johan@johanhedin.se

Dan Sonesson (m)
Karlavägen Lgh 1405
114 49 Stockholm
Tel: 070-917 97 75
E-post: dan.sonesson@me.com

Gunnar Söderholm (s)
Tantogatan 45
118 42 Stockholm
Tel: 073- 668 16 30
E-post: gunnarsoderholm.53@gmail.com

Jens Holm (v)
Solvägen 23
122 32 Enskede
Tel: 070-825 08 89
E-post: jensholm13@gmail.com

Stockholms stad

Suppleanter

Sinikka Suutari (s)
Förridargränd 22
165 52 Hässelby
Tel: 070-232 37 31
E-post: sinikka@suutari.se

Michael Tiemann (m)
Scheelegatan 13
112 28 Stockholm
Tel: 072-384 82 90
E-post: tiemannconsulting@gmail.com

Maria Karlsson (s)
Tel: 070-267 15 61
E-post: mariakarlsson443@gmail.com

Lennart Rydberg (l)
Solhemsvägen 35
163 54 Spånga
Tel: 070-322 02 61
E-post: lennart.rg@gmail.com

Skärgårdskommunerna

Ordinarie ledamöter

Marietta de Pourbaix-Lundin (m)
Tel: 070-513 43 71
E-post: marietta.de.pourbaix-lundin@haninge.se

Bengt Karlström (kd)
Tel: 073-236 65 11
E-post: bengt.karlstrom@norrtalje.se

Skärgårdskommunerna

Suppleanter

Leif Öbrink (l)
Järnvägsgatan 8
149 31 Nynäshamn
Tel: 070-857 13 03
E-post: leif@roa-konsult.se

Svante Nordell (m)
Tel: 072-329 92 02
E-post: nordellsvante@gmail.com

Tomas Molin (m)
E-post: thomas.molin@politik.osteraker.se

Arbetsutskott

Ordinarie ledamöter

Inte klart för 2023-2026

Arbetsutskott

Suppleanter

Inte klart för 2023-2026

Revisorer

Catrin Moberg, Auktoriserad revisor
(Utsedd av Skärgårdsstiftelsens styrelse)
KPMG AB
P.O. Box 382
101 27 Stockholm
Tel: 070-952 94 50
E-post: catrin.moberg@kpmg.se

Förtroendevalda revisorer

Stefan Kindborg (m)
Sländvägen 39
125 58 Älvsjö
Tel: 076-803 45 59
E-post: stefankindborg2@gmail.com

Lars Berglund (m)
Kvarnstugevägen 23
133 36 Saltsjöbaden
Tel: 070-996 50 60
E-post: lars.berglund@sll.se